/crossfitskylight HEMEN BAŞLA 0 (538) 442 15 45 HEMEN YAZ
ENERJİNİ ARTTIR +++
CrossFit Nedir?
Neden
CrossFit?
  • Güç
  • Kondisyon Kapasite
  • Çeviklik
  • Denge
  • Esneklik
  • Patlayıcı Kuvvet
  • Hız
  • Koordinasyon
  • İsabet Kapasitesi
  • Dayanıklılık
Eğitmenler
+ + + + + +
Merve Gökçil

1991 yılında İstanbul’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Genetik mühendisliğini bırakarak gerçek tutkusu olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne geçti.

Merve, American board of Physical Medicine and Rehabilitation Enstitüsinde “Kas iskelet sistemi ağrılarında Kuru iğneleme”, yine aynı yıl Acıbadem Sports tarafından düzenlenen miyofasyal tetik nokta – propriyoseptif terapi üzerine uluslararası HANDS-ON’dan eğitim aldı. Rocktape tarafından düzenlenen Kinesio Ağrı Bantı ve Rigid Bantlama Eğitimi alarak bantlama eğitmeni oldu. Daha sonra alternatif tıp ile ilgilenerek Hirudo Terapi ve Kupa yöntemini tedavi portfolyosuna ekledi.

Uluslararası Dorn Terapi yöntemini öğrenerek “Omurga Sağlığı Terapisti” oldu. Manuel terapi üzerine uluslar arası Mulligan eğitimi aldı. Üst ve alt ekstremiteye yönelik Osteopati kurslarına giderek manuel terapi alanında eğitimlerini tamamladı. 2015 yılından itibaren Eksen Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde nörolojik hastalar ile çalışmaktadır. Bu süre içerisinde Crossfit Balaban’da sporcu sağlığına yönelik çalışmalar yapmıştır.

Aralık 2016’dan itibaren Crossfit Skylight’a Fizyoterapist olarak destek vermektedir.

Barış Güngör

1988 yılında Kıbrıs’ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İtalya’da Politecnico di Milano üniversitesinde işletme mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Çalışma hayatına lojistik mühendisi olarak Defacto’da başladı ve daha sonra sektör değiştirerek dijital pazarlama alanında hesap yöneticisi olarak devam etti. Üniversite yıllarında aktif olarak masa tenisi ve basketbol turnuvalarında yer aldı. Kuvvet ve kondisyon programlarına olan ilgisi yüksek lisans yaparken başladı. Crossfit ile 2014 yılında tanıştı ve 3 yılı aşkın süredir çalışma hayatı ve crossfiti bir arada başarılı bir şekilde yürüttü. Bu dönemde Battle of Bosphorus yarışmalarında finale kaldı ve takım kategorisinde birincilik kazandı.

Crossfit’e olan tutkusunu bir sonraki aşamaya çıkarıp bu alanda kendini ilerletmek için mühendislik kariyerine son vererek 2017 Kasım ayında Crossfit Skylight ailesinin bir parçası oldu.

Mert Motro

Mert Motro 4 Ekim 1989’da İstanbulda doğdu. Işık üniversitesi endüstri mühendisliği mezunu ve Yeditepe üniversitesinde MBA yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Galatasaray kulübünde 6 sene yüzme ve 2 sene sutopu oynadı. Crossfit ile 2012 yılında tanıştı. 2014 yılında Brüksel şehrinde Crossfit level 1 sertifikasını aldı ve Crossfit Balaban’da eğitmenliğe başladı. İlerleyen yıllarda Atina ve Zürih şehirlerinde Crossfit Gymnastics, Mobility ve Weightlifting sertifikalarını da alarak kendini geliştirdi. 2016 yılında Crossfit Skylight’ı kurdu ve baş antrenör olarak çalışmaya başladı.

Yurtiçi ve yurtdışı birçok yarışmaya katılarak hem yarışmacı hem de eğitmen kimliğiyle Crossfit Skylight’da çalışmaya devam etmektedir.

Neyran Güneli

Neyran Güneli 1982 yılında Çanakkale de doğdu. Spora ortaokul ve lise yıllarında okul takımlarında ve çeşitli kulüplerde voleybol oynayarak balladı. Daha sonra geçirdiği ameliyat yüzünden spora ara vermek zorunda kaldı. Haliç Üniversitesi Psikoloji bolümünden mezun oldu, 2007-2015 yılları arasında engelli çocuklarla çalıştı.

Crossfitle ilgilenmeye 2013 senesinde başladı.Türkiye’de yapılan yarışmalara katılarak 2014/2015/2017 yıllarında bayanlar kategorisinde birincilik elde etti. 2014 yılında yarışmadan kazandığı ödül olan Crossfit Level1 eğitimine Yunanistan’da katıldı. Ekim 2015 – Mayıs 2017 tarihleri arasında Crossfit Balaban Suadiye şubesinde çalışmış olup Mayıs 2017 tarihinde itibaren Crossfit Skylight’ta eğitmenlik yapmaya başlamıştır.

İŞLETME MÜDÜRÜ

“1975 İzmir doğumludur. İTÜ Endüstri Mühendisliği ve Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans mezunudur. 20 yılı aşkın süre kurumsal çalışma hayatı sonrası hobi olarak yaptığı CrossFit e devam etmek ve geniş kitlelere yaymak için CrossFit Skylight ı kurmuştur. San Antonio, ABD de CrossFit Level1 eğitimini almıştır.

Burak Gökçil

1987 yılında Ankara’da doğdu. Spora lise ve üniversitede basketbol takımlarında guard oynayarak başladı. Bu dönemde geçirdiği omuz sakatlığı (labrum yırtığı) nedeniyle basketbol hayatının bitmesi ile kuvvet sporlarına ilgisi arttı. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bölüm birincisi olarak bitirdi. İtalya’da Politecnico di Milano’da İşletme Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı ve bu dönemde Crossfit ile tanıştı. Çalışmak için Belçika’ya yerleşti ve Federal-Mogul’da iş geliştirme analisti olarak işe başladı ve ürün müdürü olarak devam etti. Bu dönemde Crossfit Antwerp ailesinin bir parçası oldu ve Crossfit’e olan ilgisinin artmasıyla Hollanda’da Crossfit Level 1 eğitmenlik kursuna katıldı ve 2014 Eylül’de Crossfit Level 1 Trainer ünvanı almaya hak kazandı. 2015 Subat’ta atletik kariyerine devam edebilmek icin en sonunda omuz ameliyati olmaya karar verdi.

Hayatına Crossfit ile devam etmek istediğine karar verip 2015 Temmuz’da kariyerini bıraktı. Geçmişte yaşadığı sakatlıklar mobilitye olan tutkusunu doğurdu ve 2015 Ağustos’ta Amerika Wyoming’e giderek Crossfit Mobility Trainer kursuna katılarak Mobility eğitmeni oldu. Ekim 2015’ten Crossfit Balaban’da antrenor olarak calismaya basladi. Aralik 2016’da Crossfit Skylight ailesine dahil oldu.

Galeri
Sık Sorulan Sorular
CrossFit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?
Ülkemizde Crossfite ilgi 18-45 yaş arası. Yurt dışında bu aralık çok daha geniş. Hatta teen ve 45+ yaş üstü CrossFit yarışmaları bile düzenleniyor. Üyelerimiz genelde beyaz yakalılar veya farklı bir sporla ilgilenip kendini daha da geliştirmek isteyen sporculardan oluşuyor.
Skylight’taki rutin çalışmalar dışında yaptığınız başka aktiviteler, eğitimler oluyor mu?
Her ay farklı konularda workshoplar hazırlıyoruz. Hareket teknikleri, esneklik arttırma veya beslenme gibi konularda bilgimizi paylaşıyoruz. Koşu, bisiklet gibi aktiviteler düzenleyerek de box dışında aktif oluyoruz.
Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?
Hayır, CrossFitte yapılan hareketler bayan ve erkekler için aynı. Herkes kendi kondisyon ve kuvvet düzeyine göre antremanda yapılan hareketleri ölçeklendirebiliyor (daha kolaylaştırabiliyor).
Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle Crossfit için geçerli önlemler var mı?
Öncelikle her antreman öncesi bir genel ısınma ve bir de günün antremanı özelinde bir ısınma yapıyoruz. Bir ders saatinin yaklaşık 10-15 dakikası bu ısınmalara ayrılıyor. Bu sayede kaslarımızı günün antremanı için hazır hale getiriyoruz. Ayrıca her antreman sonrası 5-10 dakikalık stretching yapıyoruz. Bu da hareket kabiliyetimizi korumak ve kasların kısalmasını önlemek için çok önemli.
Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu – bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?
CrossFit, ayrı bir spor olmakla beraber, diğer tüm spor dallarında güçlenmek ve performansınızı artırmak için de normal rutininize ekleyebileceğiniz bir antreman modeli sunuyor. Günümüzde kickbox yapan adam da, futbol-basketbol-tenis oynayan adam da crossfit yapabiliyor. Çünkü CrossFit sizi tek bir alanda geliştirmiyor, aksine fitness tanımı içerisinde yer alan her konuda sizi belli bir seviyeye getiriyor. Bunlar da neler; güç, kardiyovasküler kapasite, çeviklik, denge, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, iş yapabilme kapasitesi ve dayanıklılık. CrossFit sizi tüm bu alanlarda geliştiriyor. Başka bir spor yapmıyor olsanız bile, bu alanlarda gelişmek günlük yaşam kalitenizi oldukça artırıyor.
Geleceğe dönük olarak ne gibi hedefleriniz ve planlarınız var?
CrossFit’i Türkiye’de daha geniş bir kitle ile tanıştırmak ve yaşam boyu spor felsefesini elimizden geldiğinde geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Bu noktada üyelerimizi memnun edecek şekilde mevcut salonumuzdaki hizmetleri geliştirmeye devam ederken diğer yandan da Türkiye gerçeklerini unutmadan büyüme hedefimiz var.